Bylinná terapie

Už se nechcete obracet na chemii se svými problémy? Chtěli byste "čistčí" metodu léčení? Trápí Vás neduhy, se kterými si ani lékař neví rady? Můžete vyzkoušet přírodní preparáty z bylin, které Vás určitě překvapí svými účinky.

Bylinné terapie tvoří velkou část čínské medicíny. Čínská medicína vůbec se považuje za nejstarší na světě. V Číně nedají na bylinky dopustit, a musíme si přiznat, že ne jedna země se touto medicínou inspiruje. Zaměříme-li se na historii bylin, zjistíme, že v minulosti, kdy neexistovaly léky, se z bylin vyráběly všechny léčivé prostředky. Masti, odvary, bylinné a čajové směsi. Byliny se používaly při jakýchkoli neduzích, přidávaly se do koupelí a vkládaly se i do polštářů pro zdravý a klidný spánek. Byliny se v minulých stoletích využívaly daleko více, než je tomu nyní. Dnes se většina lidí spoléhá na chemii a její rychlý účinek.

Bylinky dnes

Přestože většina lidí žije ve městě, může si doma v květináči pěstovat bylinky, které jistě ocení v období chřipek nebo v chladném počasí, kdy si z nich uvaří čaj. Kdo má rodinný domek se zahradou, může si bylinky zasadit i na kousek záhonku. Možná si někteří z nás vzpomenou, že jejich babičky doma pěstovaly a sušily bylinky a „nacpávaly“ je všude možně. Bylinky se hojně využívají i v kuchyni, kdy se mohou přidávat do polévek nebo pod maso. Většina bylin má antibakteriální vlastnosti a vlastnosti** posilující imunitu** člověka.

Využití bylinek

Bylinné terapie využívají především odborníci s lékařským zaměřením. Zúčastníte-li se jakéhokoli wellness programu, sami uvidíte, že masážní oleje voní bylinkami, do koupelí a lázní se přisypávají bylinky a při kosmetice nebo manikúře se do Vás snaží dostat zdravý bylinkový čaj.

Bylinné směsi, které se občas skládají až z 20 různých rostlin, se používají při detoxikačních metodách, využívajících se zejména v období jara a zimy. Z bylin se také připravují masti a chladivé gely, které pomáhají od bolesti kloubů, revmatismu, dny nebo se aplikují jen na bolavá záda. Můžete si také zakoupit bylinkové olejíčky (masážní či obyčejné), které vložíte do mističky nad zapálenou svíčku. Váš domov tak získá bylinnou atmosféru a Vy se můžete klidně oddávat relaxaci.

Bylinky se jistě v našem těle neztratí, naopak občas pomohou víc, než jste si představovali. Nic se ale nemá přehánět, proto se nesnažte zakládat svou životosprávu pouze na** bylinkách** a čistých produktech.

Typické příklady bylin

Chcete-li prožít zdravý a klidný spánek, pověste si nad postel nebo uložte pod polštář pár lístků levandule. Její vůně se „vkrade“ do Vaší mysli a příjemně Vás naladí. Vstávat budete odpočatí a svěží.

Heřmánek je dobrý jako uklidňující prostředek při bolestech. Při bolesti zubů a dásní si jej uvařte a vlažných odvarem vyplachujte ústa. Pomáhá také při chřipce a nachlazení a jako rozetřený se může aplikovat na různé ekzémy a drobné ranky.

Bazalka, tymián, petržel a pažitka jsou bylinky, které se nejčastěji používají v kuchyni. Bazalka pomáhá při úzkosti a nervozitě a pomáhá i při nachlazení a kašli. Tymián má antiseptické a protizánětlivé účinky. Doporučuje se užívat při průjmech a při onemocnění zažívacího ústrojí. Tymián je i silné afrodiziakum a povzbudí Vaše sexuální touhy.

Vyjmenovat bychom mohli desítky dalších bylin, jako** eukalyptus, mátu peprnou, brusinku, kopřivu, meduňku nebo šalvěj**. Jak je pěstovat a jaké mohou mít využití, vše se dočtete v herbářích na internetových stránkách.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5107 (magazinolomouc.cz#42)


Přidat komentář