Výměna pneumatik, autoservis Olomouc

Vlastníte nebo užíváte motorové vozidlo? Pak jistě víte, že podle zákona o silniční dopravě je povinnost na vozidle používat zimní pneumatiky za zákonem stanovených podmínek. Výměna pneumatik se však týká i dalších případů.

Výměna pneumatik

Výměna pneumatik závisí na jejich opotřebení. Každá pneumatika musí mít vzorek o určitém dezénu, jinak se vozidlo považuje za technicky nezpůsobilé. Opotřebené pneumatiky představují pro řidiče velké a přepravující osoby nebezpečí, neboť nesplňují požadavky, které pneumatiky splňovat musí. K tomu, abyste poznali, zda jsou pneumatiky již opotřebené a je tedy nutné je vyměnit za nové, zjistíte ověřením identifikátorů opotřebení, které najdete uprostřed běhounu. Jde o malé výstupky na dně lamel nebo dezénu. Pokud takovouto kontrolou zjistíte, že se výška gumy blíží tomuto výstupku, je nutné pneumatiky neprodleně vyměnit za nové, neboť pak se nedá hovořit o Vaší bezpečnosti. K tomu, abyste jezdili bezpečně, je nutné nepřesáhnout zbytkový dezén, který činí 1,6 mm.

Kdy je výměna pneumatik nutná

Pokud objevíte Vy nebo mechanik v autoservise poškození pneumatiky, je potřeba tuto vyměnit za novou. Stejně tak je nutné výměnu pneumatik neodkládat, pokud pneumatiky neodpovídají vybavení vozidla. Tím se rozumí, že nemají pneumatiky správný rozměr, mají nižší rychlostní index než ten, který udává výrobce, mají nižší index nosnosti než ten, který udává výrobce, nebo neodpovídají kategorii vozidla. Pneumatiky rovněž musíte vyměnit, pokud je jejich opotřebení nepravidelné, jestliže jsou již znatelné náznaky stárnutí, nebo pokud dochází k anomáliím či deformacím, které jsou spojené s bezpečností.

Přezutí pneumatik na zimní

Podle zákona o silniční dopravě je stanovena povinnost v zimním období, tedy od 1. listopadu do 31. března používat na vozidle zimní pneumatiky, jestliže se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, anebo pokud lze s ohledem na povětrnostní podmínky předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může souvislá vrstva sněhu led nebo námraza vyskytnout. Pokud jste dosud přezouvání kol odkládali, neboť počasí nám zatím přeje a po sněhu dosud není ani památka, je nejvyšší čas navštívit autoservis, kde Vám pneumatiky během několika málo minut přezují. Rozhodně neriskujte jízdu s letními pneumatikami, nevyplácí se to.

Podmínky výměny pneumatik

Jestliže již technický stav pneumatik nedovoluje bezpečné provozování vozidla, tzn., že hloubka dezénu je menší než** 1,6 mm**, apod., pak přichází na řadu výměna pneumatik. Nutnost vyměnit pneumatiky přichází i se změnou klimatických podmínek. Na podzim dochází k výměně letních pneumatik za zimní a na jaře se opět přezouvají zimní za pneumatiky letní.** Životnost pneumatik** závisí na stylu jízdy, na technickém stavu vozidla, a na mnoha dalších faktorech. I sebelepší pneumatiky se za pár let opotřebují a je nutné je vyměnit za nové. Často se stává, že jsou sjeté pneumatiky pouze obě přední, nebo obě zadní a v těchto případech Vám nic nebrání v tom, nechat vyměnit pouze ty, které jsou sjeté. Výměnu letních pneumatik za zimní je nutné provádět s dostatečným časovým předstihem, neboť první sníh Vás může zaskočit z ničeho nic nenadále zrovna, když jste na dlouhé cestě. Pneumatiky mění v autoservise, ovšem ne v každém. Je potřeba se dopředu objednat, zejména na podzim, kdy je poptávka po výměně pneumatik opravdu velká. Výměna pneumatik nezabere mechanikům víc jak půl hodiny. Proto nečekejte, až se stane neštěstí na silnici a zavčas se objednejte do autoservisu, kde Vám pneumatiky během několika málo desítek minut vymění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5112 (magazinolomouc.cz#61)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat