Pěstování a prodej bonsají

Potřebujete oživit Váš domov novou rostlinou? Hledáte rostlinu nenáročnou na péči, která by ale vypadala originálně a zároveň krásně? Pořiďte si domů bonsaj. Poradíme Vám kde ji sehnat a jak se o ni následně starat, aby vydržela, co nejdéle.

Bonsaj, neboli „bon-sai“, je rostlina, resp. strom, který je pěstován v malé misce a svou velikostí budí dojem malého, starého, stromu. Kmen této rostliny není téměř nikdy rovný. Vždy se alespoň trochu oddaluje od rovnosti, a někdy skoro až leží. Jejich výška se pohybuje od 1 centimetru až do 1 metru.

Bonsají je několik druhů a podle toho i vypadají. Mohou být krásné, zelené a vyšší nebo košatější a působí dojmem podzimního listí. Co mají společného, jsou kořeny, které vyrůstají na povrch, a my je tak můžeme vidět.

Historie bonsají

Bonsaje pocházejí z Dálného Východu, konkrétně z** Číny a Japonska**. Tyto země ovládaly umění, jak bonsaje pěstovat a jak je tvarovat, aby měly dnešní podobu. Odtud se pak bonsaje a jejich pěstování rozšířilo do dalších asijských zemí.

Do Evropy se** první bonsaje** dostaly asi v 19. století a jejich význam byl zejména dekorativní. Byly také prezentovány na výstavách, např. v Paříži. Zlom nastává po ukončení 2. světové války, kdy si vojáci domů z Východu přivezli jako suvenýry malé stromečky. Tak se rozšiřovalo** pěstování bonsají** v Evropě a zdokonalovaly se i techniky pěstování.

Jak pěstovat bonsaj

Bonsaje opravdu působí jako miniatura velkého stromu. Je to krása a umění v jednom, radost pohledět. Každá bonsaj je originál, je téměř nemožné nalézt dvě zcela identické rostliny. Mohou se pěstovat, jak uvnitř, tak i venku.

U pokojových bonsají je důležitá pravidelná zálivka, a to díky vyšší teplotě v místnosti. Je nutné zalít rostliny dříve, než je zemina zcela suchá, proto ji pravidelně kontrolujte. Rostlina také vyžaduje dostatek světla, pozor však na umístění u radiátorů a topných tělísek v zimním období. To nemají bonsaje rády.

Venkovní bonsaje je vhodné umístit na slunné, popř. polostinné, místo, kde bude mít rostlina dostatek prostoru a také se na ni bude dát krásně dívat. Stejně jako u pokojových bonsají je nutná zálivka, nejlépe každý den, dopřát rostlině „kapku“ vody. Velký pozor si také musíme dát na zazimování rostlin, tak aby nám neumrzly.

Rostlina není nijak náročná, ale malou péči vyžaduje. Pro oba typy bonsají je důležité i hnojení, které provádíme alespoň dvakrát ročně.

Prodej bonsají

Firem, které se zabývají prodejem bonsají, je na trhu opravdu hodně. Většinou se jedná o zahradnické firmy, které se specializují právě na** bonsaje**. Může jít také o čínské či japonské zahrady. Bonsaj můžete koupit pro sebe nebo jako dárek.

Podíváte-li se na webové stránky jednotlivých obchodů, pak zjistíte, že většina má e-shop. Nemusíte tedy nikam jezdit, stačí si vybrat po internetu a zboží Vám bude doručeno až domů. Pokud si ale chcete rostlinku prohlédnout z blízka, stačí zjistit adresu a firmu navštívit.

Cenové relace bonsají

Ceny u jednotlivých bonsají se pohybují různě. Můžete si pořídit malý stromeček za pětistovku nebo větší kousek i za 12 tisíc korun. Vše závisí na velikosti požadované bonsaje. Při nákupech nad určitou částku dostanete třeba i slevu nebo jako dárek další bonsaj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5128 (magazinolomouc.cz#46)


Přidat komentář