Zahradní jezírka Olomouc

Láká vás mít na své zahradě jezírko? Jezírko dokáže do zahrady přitáhnout vodní živočichy, jako třeba žáby nebo vážky. Stejně tak v jezírku můžete vysadit i ryby, nebo ho používat pouze pro pěstování vodních rostlin či pro koupání.

Rozhodli jste se, že si v zahradě vybudujete jezírko? Dříve než se pustíte do práce a začnete kopat jámu, je však dobré pořádně se zamyslet nad tím, kde chcete v zahradě jezírko mít. Dobré je také zvážit možnost, jak bude jezírko veliké a hluboké – to pro případ, že byste ho chtěli využívat nejen jako okrasu, ale také pro pěstování ryb nebo pro koupání – obojí je totiž možné.

Koupací jezírko jako součást stylové zahrady

Pokud jste se rozhodli pro koupací jezírko, je dobré si uvědomit, že by mělo do zahrady zapadat a tvořit s ní funkční celek. Z tohoto pohledu je dobré vytvořit koncept zahrady, který vodní plocha doplní nebo podtrhne. Je vhodné si předem rozmyslet styl, do jakého chcete zahradu směřovat – podle toho pak můžete volit tvar a velikost jezírka a především materiály, které budou tvořit břehy jezírka.** Styl zahrady** by měl taktéž navazovat na styl samotného domu. Za ideální řešení architekti většinou považují, pokud je koupací jezírko ne hned u domu, ale opodál a je s domem propojeno prodlouženou terasou nebo pěšinami.

Výběr místa pro koupací jezírko

Protože u koupacího jezírka pravděpodobně budete chtít relaxovat a odpočívat, je vhodné pro jezírko vybrat nějaké klidné místo v zahradě. Určitě ne blízko komunikace, ze které by se do vody prášilo. Navíc při zimní oblevě nebo jarním tání z komunikace obvykle odtávají posypové chemikálie. Jezírko by nemělo být ani blízko zdi domu. Aby bylo koupání v jezírku v létě příjemné, je vhodné umístit jezírko na místo, kde vodu dokáže letní slunce dostatečně prohřát.

Jak se koupací jezírko udržuje čisté?

Pokud máte bazén, pak asi víte, že voda v něm se udržuje čistá pomocí chemikálií, především chlóru apod. Do koupacího jezírka však žádné chemikálie dávat nemůžete – zahubili byste tak vodní rostliny a případné živočichy (ryby, žáby a další). Ale jak tedy udržet vodu v koupacím jezírku čistou? První možností je, že se zcela spolehnete na přírodu, přesněji na čisticí schopnosti vodních rostlin, kterým je ovšem třeba občas dopomoci ručním sběrem nečistot pomocí speciálního síta aj. Druhá možnost, kterou asi využijete, pokud budete chtít jezírko koncipovat jako koupací a mít v něm tak co možná nejčistší vodu, je, že použijete elektroniku. Existují speciální přístroje – filtry, které z jezírka odsávají nečistoty. I v tomto případě se však jezírko osazuje vodními rostlinami, které výrazně pomáhají vodu čistit.

Stavba koupacího jezírka

Pokud už víte, kde má jezírko v zahradě být a jak má být veliké a hluboké, můžete se pustit do stavby. V případě, že se na stavbu jezírka necítíte sami, nevadí. Není problém vyhledat si firmu, která stavbu jezírka provede za vás.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5129 (magazinolomouc.cz#48)


Přidat komentář