Starožitnictví Olomouc

Máte rádi staré věci, ze kterých historie přímo dýchá? I moderní interiér lze velmi vkusně doplnit starožitnostmi, chce to jen cit a mít štěstí na dobrý výběr. Výhodou starožitnictví je navíc to, že o ceně se dá většinou smlouvat.

Zařizujete si nový domov? Nebo již bydlíte a chcete si vyzdobit nějak vkusně svůj interiér? A máte rádi staré věci? Někdo má ve zvyku označovat starožitnosti za veteš, někdo jiný na ně zase nedá dopustit a vytváří si dokonce tématicky zaměřené** sbírky starožitností**.

Cena starožitností – je možné smlouvat?

Největší výhodou starožitností je asi to, že na rozdíl od běžných obchodů, kde je cena zboží pevně daná, ve starožitnictví můžete smlouvat. Alespoň většina starožitníků je ke smlouvání přípustná. Stanovit ceny starých věcí nebývá vždy snadné, mnohdy není s čím porovnat a tak ceny bývají pouze odhadní. Pokud se vám cena za věc, která vám padla do oka, zdá příliš vysoká, proč se nepokusit domluvit cenu nižší? A co všechno se dá ve starožitnictví pořídit? Výběr je opravdu široký, často z mnoha různých oblastí. Nabídky starožitnictví by se daly rozdělit do těchto kategorií:

Starožitný nábytek

Ve** starožitnictví** se často dají najít opravdu pěkné staré skříně, komody, vitríny či toaletky a jiné kusy nábytku. Často jsou k mání také staré stoly a židle, křesla, někdy i postele a další. Oblíbenou položkou starožitnictví bývají také** stará svítidla a lampy**. Při výběru nábytku si dejte pozor, zda v něm není červotoč. Pokud by se vám však zalíbil nábytek z červotočem, je možné proti němu bojovat například ozařováním nebo vymrznutím nábytku.

Staré obrazy

Ve starožitnictví se občas dají najít také velmi pěkné staré obrazy. Pokud však toužíte po větším výběru obrazů, je lepší navštívit aukční domy a galerie. Na druhou stranu i ve starožitnictví můžete natrefit na nádherné kousky – chce to jen trpělivost a také mít trochu štěstí.

Porcelánové servisy

Častou nabídku starožitnictví tvoří** porcelán**, a to především** porcelánové servisy**, popřípadě i jednotlivé kusy jídelního či čajového porcelánu, protože se mnohdy nedochovaly jako komplet. Dále porcelánové vázy a také figurální porcelán, tedy figurky, nejčastěji lidí a zvířat. Taková realisticky vyhlížející porcelánová socha dokáže v interiéru vytvořit opravdu příjemný dojem, zvláště ženské porcelánové akty jsou velmi elegantní.

Staré hodiny

Mnoho milovníků porcelánu má v oblibě starožitné hodiny, a tak i ony se často objevují v nabídce starožitnictví. Staré hodiny lze sehnat v mnoha velikostech a to od stolních hodin až po hodiny velikosti skříně. Rovněž tak lze sehnat hodiny v mnoha stylech, takže pokud budete chvíli hledat, téměř určitě najdete takové, které se budou hodit i do vašeho interiéru. Častou vadou starožitných hodin je to, že jsou porouchané. Existují však hodináři, kteří dokáží opravit i starožitné kousky.

Orientální předměty a další

Kromě výše uvedených věcí lze ve starožitnictví sehnat i mnoho dalších typů zboží, kupříkladu orientální předměty (různé koberce, sošky, masky), staré hračky, které se hodí především pro sběratelské účely, starožitné šperky, náhrdelníky, prsteny a náušnice, kovové předměty a kuchyňské předměty (nádobí, vázy a sošky z mosazi a jiných kovů, mlýnky na kávu), starou elektroniku (rádia, budíky), zbraně (různé staré i orientální nože, šavle či dokonce revolvery a jiné střelné zbraně) a mnoho dalšího.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5138 (magazinolomouc.cz#41)


Přidat komentář