Elektroinstalace - okres Olomouc

Bez elektřiny se dnes nikdo neobejde. Elektřina se stala naprostou samozřejmostí každého člověka, každé domácnosti, každého podniku. Ale je vždy opravdu bezpečná? Často je zapomínáno na bezpečnostní prvky a revize.

Elektroinstalace ve starším provedení

Tak to je řada prodlužovacích kabelů, rozbočovačů, které se válí kolem zdí i jinde a vadí při úklidu i pohybu. Často jsou hračkou k okusování zvířecích miláčků, a lákají ke hře i malé děti. Tyto kabely jsou opravdovým nebezpečím. A nejen proto, že se všude válejí. Jejich zásluhou totiž může dojít i k požáru. Prodlužovací kabel může připojením dalších přístrojů přetížit okruh, a pokud nevypne starý jistič, začne se drát zahřívat a může i začít hořet. Takto již vyhořela řada bytů i kanceláří. Co opravdu chybí starším elektroinstalacím je moderní bezpečné jištění.

Revize elektroinstalace

Elektroinstalace by měla mít platnou revizní zprávu. Revize by se měla opakovat v pravidelných intervalech, a měla by vždy ukázat na nedostatky. Pokud se revize u vás dlouho neprováděla, pak je nejvyšší čas pozvat si odborníka na kontrolu elektroinstalace. Ten vám doporučí, co je možné opravit, vyměnit, zrekonstruovat a v nejhorším případě i zcela vyměnit celou elektroinstalaci. To však většinou jen v případě, že jde ještě o hliníkové rozvody, které jsou nebezpečné.

Elektroinstalace v novém

Nová elektroinstalace může být klasická nebo inteligentní. Klasická je taková, jak ji znáte z běžného života. Jen ta nová je však opravdu bezpečná. Inteligentní elektroinstalace je jiná v tom, že umí po všech stránkách šetřit. A to se vyplatí. Bezpečnost je zde stejná.

Klasická elektroinstalace

I ta má mnoho nových vychytávek. Jde o moderní spínače, zásuvkové panely, malé domácí sítě, které uberou kabelů, ale sloučí televizní, radiový i počítačový okruh, tak, aby vše fungovalo v každé místnosti bez omezení.

Inteligentní elektroinstalace

Je moderní zejména zásluhou ovládání a úspor. Jiná je již při rozvodu kabelů. Rozvod se provádí pomocí speciálních sběrnicových systémů. To proto, že celou inteligentní elektroinstalaci řídí centrální jednotka. Tu si naprogramujete podle potřeby a zároveň ji můžete ovládat na dálku, mobilním telefonem nebo počítačem. Inteligentní elektroinstalace umí řídit teplotu vytápění, zavírat i otevírat okna, zatahovat žaluzie, spínat i vypínat světlo a ještě mnoho dalšího.

Bezpečnost elektroinstalací

Ta se u obou možných elektroinstalací neliší. Je zapotřebí kvalitní nadproudové ochrany, což jsou známé jističe. Ty chrání elektroinstalaci před přetížením a před zkraty. Důležité je jejich správné dimenzování, které se vypočítává již ve fázi projektu.

Proudová ochrana

V mnoha domácnostech opravdu chybí. Někdo ji dokonce považuje za zbytečnou, ale pravdou je, že zásluhou této ochrany jste chráněni naprosto dokonale v celé domácnosti. I tam, kde je voda a došlo by k úniku elektrického proudu. Proudový chránič totiž zastaví přívod elektrické energie v řádu milisekund. A tak elektřina nemůže již ublížit.

Přepěťová ochrana

I ta v mnoha domácnostech chybí. Ale pokud ji máte nainstalovanou, máte v bezpečí veškeré připojené přístroje, satelitní, televizní i počítačovou techniku. Pokud vám přepěťová ochrana chybí a dojde k bleskovému výboji, tak vám připojené spotřebiče prostě vyhoří.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5149 (magazinolomouc.cz#24)


Přidat komentář