Pronájem horské chaty

Máte rádi hory? A dáváte horám přednost v létě nebo v zimě? Anebo je vám to jedno a do hor se těšíte vždycky? A jak řešíte ubytování na horách? Už jste si někdy vyzkoušeli pronajmout horskou chatu či chalupu?

Čerstvý vzduch, nádherná příroda, klid, lesy, louky, výhledy často i desítky kilometrů daleko – to jsou hory. Pokud patříte mezi ty, kteří milují pobyt na horách, možná uvažujte o tom, že si zkusíte pronajmout horskou chatu či chalupu. Poradíme vám, jak na to.

Kde se na horách ubytovat?

Pokud jste se rozhodli, že strávíte víkend či delší dobu na horách, pak máte více možností, jaké ubytování zvolit. Ti nejodvážnější a nejdobrodružnější výletníci často volí spaní ve stanu nebo za dobrého počasí pod celtou či rovnou pod širákem. Pokud však dáváte přednost pohodlí, nejspíše asi zvolíte ubytování pod střechou. Na horách je rozeseto spoustu hotelů a ubytoven. Jestliže však toužíte po větším soukromí a klidu, zvolte místo horského hotelu raději chatu či chalupu. Soukromé chaty a chalupy jsou vhodné především pro toho, kdo touží po větším klidu, soukromí a odpočinku v rodinné atmosféře, popřípadě s přáteli bez přítomnosti cizích turistů.

Od koho si horskou chatu pronajmout?

Zvažujete-li pronájem horské chaty či chalupy, pak máte dvě možnosti. Buď se obrátíte na agenturu, která** pronájem horských chat a chalup** zprostředkovává, nebo se pustíte do vyhledávání soukromých inzerátů na internetu či v inzertních novinách. A jaké jsou hlavní rozdíly mezi pronájmem od zprostředkovatelské agentury a přímo od majitele chaty či chalupy? Na to se nedá příliš jednoznačně odpovědět, neboť na trhu operuje více zprostředkovatelských agentur a soukromých pronajímatelů, těch je nespočítaně. Obecně se dá však říci, že zatímco u zprostředkovatelské agentury podepisujete smlouvu, která by měla představovat určité záruky, v případě pronájmu od soukromníka jde často jen o ústní domluvu. V případě agentury by měl být zajištěn jakýsi standard pronajímaného objektu – agentura do své nabídky nedá kdejakou chatu. U soukromníka je to spíše sázka do loterie, na jakého majitele natrefíte a v jakém stavu udržuje svou nemovitost a její interiér.

Jaké jsou ceny pronájmu horských chat a chalup?

Na druhou stranu díky tomu, že v případě soukromníka jde často jen o domluvu bez smlouvy, bývá takový pronájem zpravidla levnější. Není totiž potřeba platit provize zprostředkovateli, navíc soukromý majitel mnohdy neplatí ani DPH či daň z pronájmu, takže si pak může dovolit nabídnout svůj objekt za podstatně nižší cenu. Ceny za pronájem horských chat a chalup se odvíjejí od mnoha faktorů a jsou velmi různorodé. Především jde o lokalitu, prostředí chaty či chalupy, o standard chaty, její vnitřní vybavení, velikost chaty či chalupy a počet lůžek.

Jak dlouho dopředu si zajistit pronájem horské chaty?

Pokud máte představu o tom, že chcete Silvestra či Vánoce strávit na horské chalupě, raději si pobyt rezervujte již nyní, i když už teď může být pozdě. Vánoce a Silvestry jsou na horských chatách a chalupách často rezervovány dlouhou dopředu, někdy i více než rok. Jiná data obvykle tak dlouho dopředu zamluvená nejsou, alespoň s několika týdenním předstihem pro rezervaci přesto počítejte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5152 (magazinolomouc.cz#22)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat