Půjčovny horských kol

Chtěli byste si vyjet na kole, ale problém je v tom, že žádné nevlastníte? Nebo jste si koupili zájezd spočívající ve výletech na kolech a těsně před odjezdem jste zjistili, že Vaše kolo není pojízdné? Navštivte půjčovnu horských kol.

Jaké horské kolo si vybrat?

Základem správného výběru je ujasnit si, co od kola očekáváme, v jakém terénu jej chceme používat, jak často jej osedláme a kolik peněz jsme ochotni do něho investovat. Všechny tyto kritéria ovlivní jeho výběr. Samozřejmě jiné horské kolo si vybere začátečník, a jiné zkušený jezdec, který ročně ujede několik tisíc kilometrů.

Horské kolo

Horská kola patří k nejvyhledávanější a logicky i k nejpočetnější kategorii. Výhodou horských kol je jejich univerzální použití. Bez problémů s ním můžete jezdit jak v terénu, tak po upravených silnicích. Jestliže uvažujete o koupi pouze jednoho kola, zcela jistě dáte přednost** kolu horskému**. Pokud budete na horském kole vyjíždět pouze občas, dle nálady a především počasí, v nenáročném terénu, pak Vám jistě bude stačit horské kolo levnější kategorie, které pořídíte do desetitisíců. Ani jeho půjčení v půjčovně nebude drahé. Pokud plánujete jezdit s horským kolem po terénu a máte rádi rychlost a vítr v zádech, pak si raději připlaťte a pořiďte si kolo, které bude stát kolem 15 tisíc. Taková kola jsou již sportovně orientovaná. Každá koruna navíc může u kola znamenat kvalitní posun. Základní částí kola je jeho tuhý, zpravidla duralový rám a funkční odpružená vidlice. Samostatnou skupinu tvoří celoodpružená kola, která se těší stále větší oblibě. Odpružený rám u opravdu levných kole bude kompenzován méně kvalitními nebo zcela nekvalitními díly. A tato volba je naprosto chybná. Kolo sice může vypadat na první pohled hezky, ale z hlediska jízdních vlastností je jedná o špatnou volbu.

Kvalitní lehká celoodpružená kola

Takové kolo je v každém případě přínosem. Je u něj ale potřeba počítat i s jeho** větší údržbou**. Tu vyžadují např. čepy, tlumič a podobně. Na normálně, běžné ježdění krajinou postačí zdvihy kolem sto milimetrů. Jestliže na kole raději dovádíte, skáčete a různě experimentujete, je určitě lepší sáhnout po kole vyznačujícím se většími zdvihy a s odolnějším rámem. Mezi univerzální horská kola patří ta, která můžeme zařadit do kategorií Enduro nebo All-Mountain. Na těchto kolem se dá normálně jezdit, ale jsou připravena i pro drsnější zacházení, kterému výborně odolávají. Ještě o kus dál jsou freeridová kola. Do kopce se Vám však pojede poněkud těžce, ovšem jízda z kopce bude stát skutečně za to. Zvláště zdvihy přes 150 mm vykonají své. Za jednoúčelové kola jsou považovány vyložené sjezdové speciály. Ty jsou určené pouze pro jízdu z kopce v náročném terénu.

Horská kola pro ženy

V současné době se na trhu můžeme stále častěji setkat se speciálními sportovními horskými koly, které mají geometrii určenou přímo pro ženy. Tato kola se vyznačují kratším rámem, který vyhovuje ženské anatomii, pohodlnějším sedátkem, a odpovídajícím ženským designem. Není vhodné, když žena „zdědí“ kolo po svém manželovi nebo příteli, kde musí při jízdě nepohodlně natahovat trup. Dnes se však takový pohled naskytuje pouze ojediněle, protože i ženy si zaslouží své vlastní kolo a jsou si toho vědomy. Navíc výběr je opravdu široký. Stejně je tomu i u dětských kol. Můžete narazit na kvalitní dětské kolo s vhodnou hmotností. Rodičům se však často nechce utrácet mnoho peněz za kolo pro dítě, které budou muset za pár roků prodávat pod cenou, aby koupili zase o několik čísel větší. Proto raději sahají po levném dětském kole s vyšší hmotností.

Kvalitní horské kolo se vyplatí

Rozhodně neplatí, že dražší kolo bude představovat menší údržbu. Drahé kolo je velmi často lehké a je konstruované na závodní použití. Díky jeho lehké váze se horské kolo dobře ovládá, zajišťuje jezdci lepší akceleraci, a je také více náchylné na poškození. Je proto o něj pečovat a dbát na něj, aby stále plnilo svoji funkci. Drahé a kvalitní horské kolo představuje i složitější technologie, kam spadají hydraulické brzdy, tlumené a odpružené vidlice, atd. Takové horské kolo Vám sice umožní lepší výkon, ale počítejte také s pravidelným a dražším servisem. Máte-li možnost pořídit si kolo za padesát nebo např. osmdesát tisíc, kupte si ho. Určitě jeho kvalitu hned poznáte a oceníte. I když nejezdíte často, ale upřednostňujete pouze občasné vyjížďky, rozhodně na kole nešetřete. Ba právě naopak. Tyto vzácné cesty na kole si pořádně užijte s kvalitním horským kolem.

Pevný nebo odpružený rám

To je zřejmě to nejdůležitější na výběru kola. V dnešní době patří celoodpružená horská kola k těm nejžádanějším. Ovšem ani pevný rám neopouští naši scénu. Výhodou celoodpruženého kola je vyšší komfort, jeho snazší ovladatelnost i lepší překonání překážek. Co je ale ze všeho nejdůležitější, je větší jistota při jízdě na takto kvalitním kole a větší bezpečnost, kterou celoodpružené kolo poskytuje. Odpružené kolo umožňuje jezdcům i snadné výjezdy, zadní kola neprokluzují a zlepšuje se záběr kol. Odpružené kolo šetří energii jezdce, např. při najetí na hrbol nebo na kámen či jinou nerovnost nemusí jezdec odsedat a nadlehčovat kolo, aby náhodou nepraskla duše. Nevýhodou celoodpruženého kola je jeho vyšší cena hmotnosti vyšší konstrukční náročnost. Výhody, které však celoodpružené kolo poskytuje, nekompromisně převálcují těch pár nevýhod. Přesto ale i kolo s pevným rámem má své argumenty. Takové kolo je lehčí, je jednodušší a dostupnější a jeho využití je efektivnější. Odpružená kola ale vyžadují důkladné nastavení. S tím si poradíte snadno podle návodu. Bez správného nastavení by byla funkce Vašeho kola výrazně omezena.

Dámské a pánské horské kolo

Dámskou verzi sportovního horského kola těžko rozeznáte od pánského. Tedy pokud mluvíte o rozdílech patrných na první pohled. Dámská a pánská kola rozeznáte podle jejich přídomků v názvu, např. FW, ASL, WSD, GS a podobně. Dámský rám horského kola je kratší, stejně jako představec, řídítka jsou užší, odpružení je nastavené měkčeji, sedlo je kratší, ale širší v zadní partii. To vše jsou rozdíly oproti mužskému kolu. U dámského kola narazíte spíše na menší velikost.

Zde jsme Vám nastínili alespoň některé možnosti horských kol, jak se od sebe jednotlivá horská kola liší, a podle čeho můžete kola vybírat. Pokud si nejste jisti kolem, nevíte, které by Vám vyhovovalo, nebo zda Vás vůbec bude bavit na kole jezdit, nejdříve Vám můžeme doporučit navštívit půjčovnu horských kol, kde nejenže Vám kola na vyzkoušení půjčí, na jak dlouhou dobu budete potřebovat, ale zároveň Vám i dobře poradí s ohledem na Vaše požadavky. Doporučí Vám vhodný model pro Vás, poradí Vám jak s kolem zacházet, jak se o něj starat, atd.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5154 (magazinolomouc.cz#40)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat