Broušení a lakování parket - Olomouc a okolí

Parkety patří k masivním podlahám, které mají dlouhou životnost zásluhou prováděných renovací. Ty se provádějí ideálně po 20 letech a vykouzlí z parketové podlahy zcela novou podlahu, která vydrží další desítky let.

Parkety. Pro někoho to znamená starou podlahovou krytinu, která se v žádném případě již nehodí do dnešní moderní doby. Pro jiného to znamená jednu z nejkvalitnějších podlah vůbec, vhodnou i pro alergiky a s velmi dlouhou životností. Jak je tomu ve skutečnosti?

Broušení a lakování parket - Olomouc a okolí

Mít ve své rodině šikovného podlaháře by si přál jistě každý z nás, neboť nám to ušetří nejen spoustu času a problémů, ale především peněz. Ti z nás, kteří takové štěstí nemají a bydlí kupříkladu v Olomouci či v okolí, se mohou s důvěrou obrátit na pana Petra Gažara. Pan Gažar pracuje rychle, čistě a profesionálně. A s čím Vám může pomoci? Obrátit se na něj můžete se vším, co se týká pokládky nebo renovace podlahových krytin a kompletním podlahářským pracem. Specializuje se na pokládku a renovaci parket, plovoucích podlah, PVC, koberců, vinylových nebo laminátových podlah apod. Dále Vám pak pan Petr Gažar poradí se správným výběrem podlahové krytiny. Chcete-li jej oslovit, můžete tak učinit buď telefonicky na čísle +420 603 346 695, nebo na e-mailu gazar.p@seznam.cz.

Broušení a lakování parket - Olomouc a okolí - Podlahářské práce - Petr Gažar

Pro ucelenou představu o panu Petru Gažarovi, jsme pro Vás připravili rozhovor v podobě poutavých odpovědí na následující otázky:

1. Co bylo podnětem pro Vaše rozhodnutí se, pro seberealizaci v oblasti stínící techniky a podlahářských prací?

Tak nejpodstatnější byla asi ekonomická stránka věci. Být zaměstnaný je krásná věc. Máte své jisté,každý den do práce kterou vám někdo zajistí, většinou jste nejpozději ve čtyři doma. Já to měl také tak. Ale pak přišel listopad,firma se stala soukromou,já měl svoji představu o platu a majitel také. Byl v tom trochu rozpor, v té době už jsem začínal "soukromničit",a odměna byla tak trochu nesrovnatelná. V žádném případě jsme se však nerozešli ve zlém.

2. Poznal jste nějakého učitele, který byl Vašim průvodcem?

Samozřejmě. Je to můj kolega,člen Cechu podlahářů ČR, s kterým tvoříme dvojku už asi třináct let. V podstatě všechno jsem se naučil od něj. Devadesát procent prací děláme spolu,ať už se jedná o jeho zakázku nebo o moji. Vzájemně se doplňujeme,když nemá zakázku jeden,má ji druhý. Někdy je toho ale tolik,že se prostě musíme rozdělit,navíc máme i menší práce,kde je zbytečné,abychom jezdili oba.

3. Jaké byly odezvy Vašich klientů zpočátku? Jaké příběhy klientů Vaše práce časem přinesla?

Jaké byly odezvy-ze začátku samozřejmě žádné. Kdyby byla práce udělaná špatně,odezvy by asi byly :-). Ale začalo se dělat, a zakázek přibývalo. Abych pravdu řekl, nemám nikde žádnou reklamu. Až tedy do teď. Všechny zakázky mám z okruhu známých zákazníku,kterým jsme už něco dělali,nebo na jejich doporučení. To asi nebude tak špatné. A příběhy klientů? Mám jednoho zákazníka tady v Olomouci. Vždy když rozjíždí nějaký nový projekt, dělám pro něj veškeré podlahářské práce. A jemu se daří... Asi nemá důvod zkoušet někoho jiného.

4. Jaký typ podlahových krytin realizujete nejčastěji?

Když pominu renovaci starých parket,tak nejvíce v současné době provádíme pokládku vinylových podlah-vinylových dílců. Ty jsou v současné době ve veliké oblibě. Ale to byly před patnácti lety laminátové podlahy taky. To je ale dáno technologií výroby,pokrok nezastavíte. Dále je tam poměrně slušné procento PVC v rolích. Laminátové podlahy pokládáme spíše už ojediněle, většinou si ji zájemce koupí v marketu a pokládá si ji sám. Když si přečte návod a dodrží ho, tak je to bez problémů. Když ne, volá o pomoc...

5. Má většina klientů jasnou představu o tom, co chtějí nebo si nechávají spíše poradit od Vás?

Devadesát procent zákazníků ví co chce. Na mě už je jen to podívat se a posoudit, jestli je někde nějaký zádrhel. No a těch zbývajících deset procent má alespoň představu. Ještě se mi nestalo "chci novou podlahu - co mi doporučíte"?

6. Pamatujete si, co byla Vaše první zrealizovaná zakázka?

Tak daleko má paměť nesahá. Ale jedna z prvních byla novostavba u Hradiska, byla to pokládka laminátové podlahy, myslím že dekoru bříza. To už opravdu nevím. Za to na mou první montáž žaluzií si pamatuji velice dobře. Tehdy byla ještě naprostá většina oken šroubovaných, dvojitých. Rodina zákazníka si přinesla židle, křesílka a koukali jaká to bude paráda. Já samozřejmě nervozní a navíc mi umřela vrtačka. Musel jsem si půjčit od zákazníka. Prostě trapas neuvěřitelný. Ale potkáváme se dodnes a žádné následky to nezanechalo.

7. Naopak víte, jaká zrealizovaná zakázka byla Vaše největší?

Největší. Asi Ubytovna Marie v Olomouci. Dvacet sedm pokojů v parketách a devět v PVC. Většinou broušení,nějaká pokládka nových parket. Navíc veškerá stínící technika. Potom Penzion na Hradě. Tam jsou třívrstvé dřevěné podlahy. Na to jaký je tam provoz,neuvěřitelná výdrž. Tam jsem dodával i kolejnice na záclony a závěsy. Jednu z větších zakázek mám teď rozpracovanou. Není velká do plochy,ale určitě co do zajímavosti. Hotová by měla být o prázdninách.

8. Napadá Vás, který typ podlahové krytiny by jste svým klientům nedoporučoval? Pokud ani tak z jakého důvodu?

Jak jsem psal už dřív,zákazník většinou už má nastudované co a kam je vhodné a není. Obyčejnou laminátku do koupelny tedy určitě nee.

9. Které činnosti jste se věnoval dříve - pokládkou a renovací podlah nebo montážím stínící techniky?

Montáží stínící techniky. Byla to práce nenáročná na čas, a tak se dala dělat po práci a o víkendech. Jenže jí bylo víc a víc, a tak jsem odešel ze zaměstnání. A pak najednou práce a zakázek ubylo. Nastal problém. Shodou okolností odešel od kolegy podlaháře jeho parťák, a pokračování už znáte.

10. Rozšiřujete své vědomosti a zájmy o další odvětví? Kam směřujete, co dalšího očekáváte?

Byly doby,kdy jsme dělali jen laminátové podlahy,a byli nuceni naučit se korek. Potom přišel nárůst zakázek na PVC. Za ním nastoupil vinyl. Musíte se naučit nové věci. Okolnosti vás k tomu samy donutí. To je totéž jako když začínáte s obyčejnými žaluziemi. Nastoupí pak rolety,římské rolety,japonské stěny všelijaké provedení sítí proti hmyzu,až z toho člověk chytá paniku.

11. Můžete prozradit také něco o sobě, vše o Vašem konceptu a pojetí, ohledně Vašich zkušeností a celkově v rámci tvorby a inspirace.

Něco o mě? To jsem pobaven. Naprosto normální chlap kterému táhne na šedesát :-). Mám práci,a to dost,mám kde bydlet,spokojené lidi kolem sebe,zdraví také ujde a víc nepotřebuji. Práci se s kolegou snažíme dělat tak jak by se dělat měla,pak jsme spokojení my i zákazník. A do budoucna? Udržet to alespoň ve stavu v jakém je to teď.

12. Co Vás nejvíce naplňuje a těší na Vaší práci?

Dělat lidem radost. A ještě něco. Občas se dostaneme k práci v historických objektech. Když odcházíme,krása střídá nádheru. To co dokázali řemeslníci před dvěma-třemi sty lety,na to můžeme jen s obdivem koukat.

Montáž stínící techniky

Stínící technika je v dnešní době nedílnou součástí našich domovů. Jedná se tedy o zcela standardní vybavení nemovitostí. Stínící technika plní v současné době nejen funkci praktickou, ale také estetickou. Hlavní podstatou stínící techniky je zabránit pronikání nežádoucího slunečního záření a zároveň nám dává i pocit soukromí. Jde-li o venkovní stínící techniku, ta pak dokáže zamezit slunečnímu svitu a tedy zvyšování teploty ovzduší v interiéru. Exteriérová stínící technika nám rovněž nabízí mimo stínění také vylepšená protihluková opatření. A jaké jsou druhy stínící techniky? Jedná se markýzy, žaluzie, rolety, pergoly apod. Pokud jste se rozhodli pro některou z možností stínění, doporučujeme se vždy obrátit na profesionální firmu jako je i firma pana Petra Gažara, která působí v Olomouci a okolí.

Parketové podlahy Olomoucko

Parketové podlahy jsou podlahami, které prochází věky. Opravdu tomu tak je. Parkety mohou mít více než sto let, mohou být položeny včera. A vždy půjde o unikátní podlahu, která se pyšní kvalitou i zajímavými vlastnostmi. Parkety najdete na zámcích, hradech, historických budovách, ve staré bytové zástavbě, v halách, tělocvičnách, ale i v nejmodernějších interiérech, které byly dostavěny právě dnes. Z toho plyne, že parkety mohou být instalovány na různá místa, v různé době, a vždy si najdou své příznivce. Dokonce je to tak, že parkety si mohou získat i lidi, kteří je dříve odmítali. Poslední dobou je módní zakoupit starší byt na atraktivním místě a zrekonstruovat ho. Zde se často vyskytují právě parketové podlahy. Pokud se majitel rozhodne pro jejich renovaci, bývá velmi často okouzlen jejich krásou, a časem i užitnými vlastnostmi.

Jaké vlastnosti mají parketové podlahy?

Parketové podlahy vynikají v celé řadě zajímavých vlastností, které vycházejí již ze základního materiálu, kterým je dřevo. A to dřevo tvrdé, které zajišťuje dlouhodobou životnost a, i vysokou odolnost. Pokud je použito dřevo měkké, pak i tyto parkety jsou krásné, ale méně odolné. Je třeba je renovovat již po 5 letech. Nicméně i tyto parkety mají stejné vlastnosti, jako parkety z tvrdého dřeva. Parkety mají dlouhou životnost zásluhou renovace. Mají také velmi příjemný vzhled, jsou příjemné na chůzi a nestudí. Jsou antistatické, což znamená, že jsou vhodné pro alergiky. Mají vynikající tepelné, zvukové a izolační vlastnosti. Úklid pak je rychlý a efektivní. Parkety totiž stačí vysát a uklidit na vlhko. Již to jim dodá lesk a hezký vzhled.

Renovovat parkety nebo odstranit?

Určitě je vhodné parkety renovovat. Patří totiž do podlahových krytin, které mají vysokou kvalitu a je možné jejich vzhled plně přizpůsobit interiéru. Například mořením na požadovaný odstín. Renovace parket je finančně výhodnější než pořízení nové podlahy. Navíc parkety jsou z přírodního materiálu, který je nejlepším izolantem vůbec. Nabízejí zajímavé vzory, a jsou vhodné do všech prostor. Od soukromých až po komerční a reprezentativní. Renovace může proměnit již zašlé parkety ve velmi krásnou podlahu, která se stane hlavním dominantním prvkem interiéru. Zejména pokud jde o parkety kazetové, které jsou velmi krásné.

Renovace broušením Olomoucko

Renovace broušením patří k nejrychlejším, ale i velmi kvalitním renovacím vůbec. Výhodou renovace broušením je její rychlost. Renovace, kdy je třeba parkety sejmout a znovu položit, je oproti broušení zdlouhavá a často také finančně náročná. Je však pravdou, že u velmi kvalitních parket se pořád ještě vyplatí. I tato důkladná renovace obsahuje broušení. V podstatě jde o stejný rozsah prací, které doplní nová pokládka.

Broušení parketové podlahy Olomouc a okolí

Broušení se provádí velkými moderními bruskami, které doplňují menší brusky pro méně dostupná místa. Moderní brusky se liší od svých předchůdkyň zejména čistotou a bezprašným provedením. Jsou doplněny o velmi výkonné odsávání prachu, který vzniká při broušení parket. Tak je celá renovace čistší a nijak nezasáhne do ostatního prostoru objektu. Brusky brousí povrch postupně. Nejprve se vybrousí zašlý a špinavý povrch, což je hrubé broušení. Pak se postupuje jemným broušením, po kterém se provede podrobná kontrola větších poškození, která vyžadují opravu. Po provedení všech oprav a také po jejich vytvrzení se parkety vybrousí najemno. Tak jsou připraveny na konečnou povrchovou úpravu.

Oprava parketové podlahy Olomoucko

Parketová podlaha může být poškozena různě velkými zásahy. Může jít o škrábance, rýhy, odštěpky, prasklé díly, či vypouklá místa, která vznikla velkým zatečením. Může však jít naopak i o vysušení, kdy se jednotlivé vlysy vysuší, a tudíž se smrsknou a vznikají mezery. Ty je pak nutné vytmelit. V případě nutné výměny jednotlivých dílů je problémem dosáhnout stejného odstínu. Samotná výměna je obtížná ve středu místnosti. Jednodušší je pak v rozích a u stěn. Výměna se provádí vyříznutím poškozené části a položením nových dílců. Velmi kvalitně musí být opraven i podklad. V opačném případě by docházelo k vrzání parket, což je nepříjemné zvláště v nočních hodinách. U stěn a v rozích je možné parkety i rozebrat a opět složit. To je jednodušší, než vyříznutí. Ostatní poškození, jako jsou rýhy, škrábance nebo odloupnuté dřevo se vytmelí. Tmelí se i spoje vyměněných dílů. Tmel se vyrábí na míru dané podlahy. Využije se vybroušeného jemného prachu, který se mísí s pryskyřičným pojivem. Tak vznikne velmi kvalitní tmel, který je shodný s odstínem parket. Po jeho vytvrzení se parkety vybrousí do jemného hladkého povrchu. Tak jsou připraveny na konečnou povrchovou úpravu.

Povrchová úprava parketové podlahy Olomouc

I když mají brusky velmi výkonné odsávání prachu, tak po konečném vybroušení je nutné podlahu řádně vysát vysavačem a zbavit ji posledních zbytků prachu. Po takto připravené podlaze se již nesmí chodit v běžné obuvi, aby nedošlo k jejímu znečištění. Nyní je možné podlahu ještě mořit na různé barevné odstíny. Samozřejmě platí, že mořit můžeme pouze na tmavší odstín. Pokud přistoupíte k moření, pak bude nutné počkat, až namořená podlaha řádně vyschne. Teprve potom je možné zakončit renovaci povrchovým nátěrem oleje, nebo lakováním. V současné době dostává přednost lakování, které podlahu zpevní, ochrání ji proti vodě, proti UV záření a celkově ji dodá pěkný vzhled. A to ať se rozhodnete pro vysoký lesk, pro pololesk nebo mat.

Jak se lakují parkety?

Základem je vybrat kvalitní lak. Velmi důležité je, aby byl zdravotně nezávadný, nehořlavý a nezapáchal. Jako vhodné pro lakování podlah se ukazují moderní ekologické laky, které jsou dostatečně odolné a zároveň zcela zdravotně nezávadné. Je dokonce možné je použít na lakování hraček dětí. Samotné lakování se provádí válečkem. Lakuje se v pruzích, od strany místnosti, kam dopadá světlo, do jejího středu. Podlahář tak vidí každou případnou nerovnost nebo smítko. Lak se nanáší v několika vrstvách. Pokud se použije lak, který se skládá ze základního nátěru a vrchního nátěru, pak se aplikuje jeden nátěr základní a 2 až 3 vrstvy vrchního laku. Pokud se použije lak bez základního nátěru, pak se vrstvy nanášejí až 4.

Renovace parketových podlah patří vždy do rukou zkušených odborníků. Proto je vhodné vybrat kvalitní podlahářskou firmu, která je jistotou dokonalé renovace a životnosti dalších minimálně 20 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5166 (magazinolomouc.cz#83)


Diskuze a zkušenosti

Surá Ivana | 26.05.2016 11:55
Dobry den potřebuji renovovat prip. vymenit stare parkety cca 60m2. Pokud možno po prázdninách. Prosim o komunikaci emailem surai@atlas.cz


Přidat komentář