Obkladačské práce Olomouc

Obkladačské práce jsou alfou a omegou rekonstrukce koupelny. Tvoří totiž vzhled koupelny, který působí na první pohled určitým dojmem. Aby byla vaše nová koupelna dokonalá, budete potřebovat zkušeného obkladače.

Rekonstrukce koupelny

Obyvatelé starších bytů se nevyhnou rekonstrukci koupeny. Pokud je koupelna ještě původní, je stará desetiletí. To znamená, vzhled je nemoderní, a zařizovací předměty taktéž, navíc již dobře neslouží. Odměnou za nepohodlnou a prašnou rekonstrukci je však nádherná koupelna, která s tou původní nemá naprosto nic společného. Postup rekonstrukce je různý podle toho, jestli se jedná o staré zděné jádro, nebo umakartové. Při rekonstrukci umakartového jádra se navíc právě tento umakart musí vybourat a vyzdít nové stěny, nebo použít sádrokarton. Tento starý materiál se musí odvézt pryč, aby bylo dost prostoru pro další práce. Následuje vybudování nových rozvodů vody, plynu, elektřiny a topení, zasazení sanitárních předmětů a nakonec přichází to nejlepší a nejhezčí. Obkládání koupelny a pokládání dlažby.

Obklady v koupelně

Rekonstrukce koupelny je práce, na kterou se každý těší. Respektive se těší na výsledek. Ze staré koupelny je najednou nová. Důležité jsou samozřejmě sanitární a zařizovací předměty a doplňky. Co ale tvoří styl a vzhled koupelny na první pohled, jsou obklady. Na první pohled totiž upoutá barevnost obkladaček a dlažby, jejich rozměry a styl, jakým jsou obloženy.

Obkladačské práce

Určitě nedoporučujeme, aby se do obkládání koupelny pouštěl domácí kutil. Věřte, že na výsledku by to bylo hodně znát. I kdyby byly na stěnách sebekrásnější obklady, třeba i drahé, místa, která by nebyla precizně obložena by amatérskou práci na první pohled prozradila. Nestejnoměrné, nenavazující spáry různých šířek, nesprávně provedené dořezy, aplikace plastové lišty na hranu pod oknem či kolem vany, tomu všemu se profesionální obkladač s lehkostí vyhne. Použití kvalitního lepidla a penetračních nátěrů také nechte na odborníkovi. Když už se pouštíte do rekonstrukce koupelny, nechte si ji udělat profesionálně. Zasloužíte si mít přece krásnou koupelnu.

Výběr obkladů a dlažeb

Na výběr obkladů a dlažby do koupelny se mnozí těší, ale může to i představovat problém. V současné době je totiž na trhu tolik rozmanitých druhů, že je docela těžké si vybrat. Navíc, obvykle člověk nevybírá sám, ale musí se shodnout s partnerem. Naše rada zní: vyberte takové obklady a dlažbu, na které se budete chtít dívat několik let.

Samozřejmě, zařizovací předměty samozřejmě určují vzhled a design koupelny také, ale při poškození nebo zastarání některého z nich obvykle není až takový problém konkrétní kus vyměnit za jiný. Např. instalace nových baterií či výměna opotřebovaného umyvadla nepředstavuje příliš velký zásah. Obklady však jen tak nevyměníte. Proto volte uváženě.

Druhy obkladů

Zastánci moderního stylu v zařizování svého bydlení zvolí aktuální vzory, které výrobci pro danou sezónu nabízejí. Např. obrázkové obklady pro malé děti, květinové vzory do koupelen dospělých. Moderní je také nalepení tenkého kovového proužku po obvodu celé koupelny, mezi dvě řady obkladů.

Tipy pro volbu obkladů

Kdo však uvažuje nadčasově, zvolí obklady v jednoduchém stylu. Přírodní odstíny hnědé, šedé, béžové či jednoduchá bílá vás nepřestanou bavit nikdy. Působí příjemným uklidňujícím dojmem, který každé ráno i večer v koupelně uvítáte. Koupelna je místem nejen k provádění hygieny, ale také k relaxaci. Uvolňující a teplé prostředí je proto v tomto prostoru žádané.

Dalším kritériem je matný nebo lesklý vzhled obkladů a rozměry. Menší prostory opticky zvětší obklady větších rozměrů a světlé barvy. Do velké koupelny si můžete dovolit v podstatě jakýkoli rozměr či barvy. Dlažbu můžete zvolit například v kontrastní barvě k obkladům na stěnách. Vhodné je koupit dlažbu z jedné série k obkladačkám. Máte jistotu, že bude barevně ladit. A kdo si potrpí na ozdobný styl, může si k obkladům objednat listely a okrasné dlaždičky, také z jedné série. Při obkládání potom budou rozměrově sedět.

Dále lze při obkládání počítat i s nalepením zrcadla přímo na stěnu. Necháte si obložit vyměřený prostor určený pro zrcadlo, třeba i listelami, pokud se vám tento styl líbí, a zrcadlo necháte dodatečně zhotovit a nalepit.

Penetrace a odstranění starého obkladu

Odstranění původního obkladu je neoblíbená práce, pro její hlučnost a náročnost. Nic naplat, obklady se musí ze zdí vysekat. Pod nimi je tlustá vrstva původního lepidla, kterou je taktéž vhodné odstranit. V opačném případě způsobuje zmenšení prostoru. Tyto holé zdi se buď zbourají, pokud je to dle projektu nutné, nebo se obloží novými obkladačkami. Samozřejmě po provedení potřebných rozvodů.

Pokud se nechcete z jakéhokoli důvodu pustit do bourání umakartového jádra, můžete ho alespoň nechat nově obložit. Rekonstrukce může být pro některé příliš finančně nákladná, hlučná, prašná, nebo zbytečná investice. Umakart lze obložit, když se zdi nejprve zpevní a natřou penetračním nátěrem. Penetrace sníží savost podkladu a zvýší jeho soudržnost. Tento nátěr uzavře póry materiálu a zajistí, že neodsaje vodu z aplikovaného tmelu. Aby nalepený obklad neopadal, stěny se potáhnou síťovinou (perlinkou), která povrch zdrsní. A může se začít s lepením obkladů.

Projekt a měření obkladů

Výběrem krásných obkladů jste možná začali, nyní vás ale čeká pořádný kus práce. Je třeba zručného řemeslníka, aby koupelna dopadla podle vašich představ. Zkušenost obkladače poznáte na detailech. Jak umí zbrousit obklady, jak si vypočte jejich rozmístění a vše mu vyjde, jestli jsou obklady precizně nalepeny. Abyste docílili takového výsledku, je třeba nejprve se poptat na reference, až potom si řemeslníka objednat.

Pokud má majitel koupelny vlastní vizi, jak obklady rozmístit, na které zdi chce určitý vzor, je vhodné, aby si svoji představu rozvrhnul v plánku. Ten si může nakreslit ručně, nebo si pomůže na počítači. Je nutné vzít v úvahu rozměry obkladů a umístit je na zdi tak, aby dořezy v rozích byly co největší. Úzké dořezy nevypadají hezky a koupelna vypadá obložená neprofesionálně. Kdo si se stylem obkladů neví rady, požádá o radu obkladače. Ten by měl být natolik zkušený, že dokáže navrhnout uspořádání a samozřejmě si vše umí perfektně vyměřit. Plán pokládky by zkrátka měl zpracovat člověk, který má estetické cítění. Při projektu je podstatné řešení vedení spáry. Je hezké nechat spáry co nejtenčí. Jednak se nebudou tak špinit, ale navíc díky tomu bude obložená plocha působit celistvěji.

Řezání obkladů

Kdo se chce vyjít řezání obkladů, kvůli prašnosti, která při této činnosti bohužel vzniká, zvolí jiné řešení. Hrany lze vyřešit nalepením plastové nebo kovové hrany. Výsledný efekt však není úplně elegantní. Mnohem lépe vypadají hrany řešené tzv. kamenickou spárou. Oba přiléhající obklady jsou seříznuty pod úhlem 45 stupňů a výsledek je dokonalý.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5162 (magazinolomouc.cz#76)


Přidat komentář