Sádrokartonové práce - Olomouc

Sádrokartonové práce patří k moderním metodám úpravy interiéru. Zásluhou svého všestranného využití dokáží zcela změnit interiér. I tam, kde dosud nebylo možné provádět stavební úpravy. Se sádrokartonem to možné je.

Historie sádrokartonu

Sádrokarton dnes zná zřejmě každý. Znáte však jeho historii a kdy se něco jako sádrokarton používalo poprvé? Zcela první zmínky, se o sádrokartonu objevují již ve Starém Egyptě při stavbě pyramid. Nejde sice přímo o sádrokarton, ale o materiál velmi podobný, jak ukazují průzkumy. Sádrokarton, jak ho známe nyní, se objevuje v roce 1894, kdy si ho nechal patentovat, Američan Augustine Sackett. V té době ještě šlo o desky, které tvořily tři vrstvy sádry a čtyři vrstvy papíru. Před druhou světovou válkou se sádrokartonová deska objevuje v Evropě. V Německu se stává tématem ve stavebnictví, kde je sádrokartonová deska stále vylepšována a doplňována o další materiály a tak se rozšiřují možnosti jejího využití. V 90 letech minulého století se sádrokartonový systém dostává i do České republiky. A nejvýznamnější je rok 2007, kdy byla schválena přesná norma, která udává specifické vlastnosti a požadavky sádrokartonových desek. Od té doby se na trhu objevuje celá řada různých sádrokartonových desek, s různými vlastnostmi, určených do různých prostředí.

Sádrokarton dnes

Dnes tvoří sádrokartonové konstrukce až 70 % všech stavebních technologií rekonstrukcí a nových komerčních staveb. Co se týká soukromého bydlení, tak u půdních vestaveb je to až celých 95 % podílu suché výstavby a u dřevostaveb celých 80 %.** Sádrokartony** se významně podílí i na rekonstrukcích bytových jader, přestavbách interiérů, a dnes i na zařizování interiérů. Velký podíl mají sádrokartony u výstavby rodinného bydlení, tedy zejména u dřevostaveb a nízkoenergetických domů.

Sádrokarton jako moderní materiál

Sádrokartonové systémy jsou sice oproti klasické mokré výstavbě levné, ale nejsou jen tak nějakou náhradou za klasické zdivo. Moderní sádrokartony umožňují mnohem více. Využití nacházejí u sádrokartonových konstrukcí, které tvoří běžné příčky, u podhledů, obkladů, i vyrovnání podlah. Ve speciálních úpravách jsou ideální pro použití ve vlhkých prostorách, jako protipožární obklady, i jako odhlučnění místností, či celých prostor.

Proč si vybrat sádrokartonové práce?

Sádrokarton jak již bylo nastíněno je moderním materiálem, umožňujícím stavět v komerčních i rodinných stavbách. Jde o materiál, který je variabilní, tvárný, lehký, má skvělé izolační vlastnosti, je dostatečně odolný, velmi rychle se s ním dá stavět, přitom vzniká jen minimum odpadu a nepořádku, je možné ho jakkoli povrchově upravovat. Jedno je však jisté. Sádrokartonové systémy se nabízejí i pro stavbu svépomocí. To však opravdu není ideální řešení. Ten, kdo k této variantě přistoupil, byl většinou velmi zklamán výsledkem, zejména v budoucnosti, kdy se objevili nepříjemné projevy neodborné instalace a zejména pak konečné úpravy. Ač je sádrokarton materiál jednoduchý, tak potřebuje odbornou montáž a instalaci. Stejně tak i konečnou úpravu odborníkem. Jen tak budou zachovány jeho vlastnosti, bude dlouhodobě a bezproblémově sloužit a celkový efekt bude naprosto dokonalý.

Nabídka sádrokartonových desek

Sádrokarton je velmi praktický materiál, který je možné použít snad úplně všude. Vyhoví téměř všem technickým požadavkům, nezatíží konstrukci a dokonce vylepší bydlení zásluhou svých vlastností. Proto je důležité vyznat se alespoň v nejzákladnější nabídce sádrokartonových desek.

Bílé sádrokartonové desky

Jde o základní typ desek, které slouží ke stavbě příček, k podhledům, obkladům i vyrovnání. Pro nejvhodnější dispoziční změny interiéru se** sádrokartonové desky** nabízejí ve více tloušťkách, rozměrech a dokonce najdete atypické rozměry a tvary, jako je kruhová deska, půlkruh, nebo oblouk a další. Většinou jde o desky na objednávku. Právě bílé sádrokartonové desky se využívají k výrobě nábytku. Zejména vestavěného a pak k výrobě atypických designových prvků, světelných ramp a nik.

Zelené sádrokartonové desky

Jsou impregnovány pro použití ve vlhkých prostorách. Impregnovaná strana je dostatečně odolná pro využití pro koupelny, záchody a všeobecně pro dispoziční změny bytových jader. Přitom je možné jejich využití i u bazénů, ve převlékárnách sportovních hal a všude, kde je zapotřebí rychlé a kvalitní stavby, která je odolná vlhkému prostředí.

Červené nebo růžové sádrokartonové desky

Jsou pevnější, což má za následek odolnost proti šíření požáru. Červeně značený** sádrokarton** je určen speciálně pro stavby s protipožárním účelem, nebo tam, kde by mohlo hrozit ve zvýšené míře nebezpečí požáru. Právě proto se tyto desky vždy využívají u půdních vestaveb, zejména v blízkosti komína. Nově se doporučují i tam, kde se obestavuje krb. Jde zejména o okrasnou obestavbu, která nemá za úkol akumulovat teplo.

Modré sádrokartonové desky

Jsou ideální pro odhlučnění interiéru. Výborně izolují od okolního hluku, proto se používají k odhlučnění panelákových bytů, hudebních zkušeben, nově se ukázaly jako vynikající materiál při rekonstrukcích hudebních škol a uměleckých škol, stejně jako u staveb kin a mutikin. Při rekonstrukcích interiérů se hodí pro izolace pokojů muzikálně nadaných dětí.

Jak se staví ze sádrokartonu?

Sádrokartonové desky nejsou samonosné. Je potřeba je montovat na konstrukci. Tou může být konstrukce dřevěná nebo z lehkých profilů. Celá stavba probíhá tak, že nejprve se montuje konstrukce a na ni pak sádrokartonové desky. Uvnitř konstrukce mohou vést veškeré domovní rozvody. Přitom je velmi výhodné, že se nemusí sekat žádné drážky, ani dělat jiná příprava. Sádrokartonové desky je možné nejen použít pro rovné příčky jakéhokoli druhu, ale i pro různě tvarované příčky, které řeší prostor v podobě oblouku nebo třeba vlny. Se sádrokartonem je zkrátka možné vše.

Jak se sádrokarton upravuje?

Konečná úprava probíhá podle interiéru. Většinou se však sádrokartonová stěna impregnuje, spáry se vytmelí a celý povrch se přebrousí. Pak je možné sádrokarton běžně natírat, malovat, tapetovat, obkládat různými materiály nebo používat i dekorativní techniky. Z nich výborně na sádrokartonu vyniká benátský štuk, který navíc plně nahradí klasický keramický obklad.

Jak je to s nosností sádrokartonu?

Mnoho lidí si myslí, že sádrokartonové příčky nejsou nosné. Pravdou je, že nejsou nosné, co se týče stavební nosnosti. Jde o příčky, na kterých není možné stavět další patro. Ale jinak jsou nosné jako každá jiná zeď. Bez problémů je možné zavěsit** lehké předměty do 15 kilogramů**. Pro těžší předměty, které jsou limitovány 40 kilogramy na metr čtvereční, je možné použít speciálních kovových, plastových či dutinových rozpínacích hmoždinek, které se liší limitem zatížení. Zavěšení skříní, například kuchyňských je nutné naplánovat předem, kam je chcete zavěsit a toto místo pak zpevnit již při montáži konstrukce.

Klady sádrokartonu

Jen málo materiálů má kolik možností a tolik variant, které se stále rozšiřují. Navíc obrovskou výhodou je, že sádrokartonové desky jsou zcela zdravotně nezávadné, jsou z přírodních materiálů, a nijak neohrožují ani zdraví lidí a zvířat, ani životní prostředí v okamžiku, kdy doslouží a jsou demontovány. Snad jediným záporem by mohla být doporučovaná montáž odborníky. Ale na druhé straně odborník vždy a u každé práce odvede nejvyšší kvalitu. A tu chceme přece přednostně. A tak ani tato rádoby nevýhoda není nevýhodou, ale spíše výhodou, která přinese** kvalitu a dlouhou životnost**.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5163 (magazinolomouc.cz#77)


Přidat komentář