Pokládka podlahových krytin- Olomouc

Budete stavět rodinný dům? Nebo rekonstruujete starší rodinný domek či byt? Pak se možná rozhodnete také pro nové podlahy. A máte přehled o tom, jaké druhy podlah jsou k dispozici? Poradíme vám.

Pokud zvažujete, jakou podlahu si vybrat, přinášíme vám stručný souhrn toho, jaké** typy podlah** jsou dnes k dispozici a jaké jsou jejich základní vlastnosti.

Dřevěná podlaha z masivu

Byť se dnes stále častěji prosazují umělé podlahové krytiny, začneme tradiční a léty prověřenou podlahou z dřevěných masivních prken. Největší výhodou dřevěné podlahy z masivu je to, že ji lze prakticky neomezeně renovovat pomocí broušení. Díky tomu je její životnost prakticky neomezená. U dřevěné podlahy z masivu se sice může stát, že bude vrzat, ale to bývá způsobenou pouze neodbornou pokládkou. Cena masivní dřevěné podlahy může být o něco vyšší než u plovoucí dřevěné podlahy, ale stejně tak může být i výrazně nižší. Cena podlahy z masivu se odvíjí od toho, z jaké dřeviny podlaha bude a zda budou prkna již opracovaná, nebo jejich opracování provedete sami. Výhodu masivní dřevěné podlahy je tedy především velmi dlouhá životnost (při řádné údržbě), přirozený a příjemný vzhled a dobrý pocit, který dokáže vytvořit jedině masivní dřevo.

Špalíková dřevěná podlaha z masivu

Nepříliš známou, přesto velice zajímavou verzí masivní dřevěné podlahy, je špalíková dřevěná podlaha. V podstatě se jedná o dlažební kostky, které však nejsou z kamene, ale jsou vyřezány z masivního dřeva. Špalíková dlažba se běžně užívá v interiéru ale i exteriéru. Špalíkové kostky jsou pokládány tak, že jsou vidět letokruhy. Kromě tvaru kostek se občas špalíky dělají také ve tvaru válce.

Dřevěná plovoucí podlaha

Prkna dřevěné plovoucí podlahy jsou většinou třívrstvé. Okrajové vrstvy jsou tvořeny tenkou dřevěnou dýhou a uprostřed se nachází tlustší překližka rovněž z dýhy, ovšem položená kolmo k podlaze. I když je povrchová dýha velmi tenká, většinou má cca 3 milimetry, lze i plovoucí dřevěnou podlahu renovovat broušením, podle tloušťky povrchové dýhy většinou třikrát.

Linoleum, Marmoleum

Mezi další podlahové krytiny z přírodních materiálů se překvapivě řadí i linoleum a méně známé marmoleum. Tyto** krytiny** se vyrábí z juty, dřevní moučky, lněného oleje, pryskyřice a vápence. Obě krytiny jsou velmi tenké (2-3 mm), přesto jsou odolné proti opotřebení, snadno se udržují a jsou voděodolné.

Korková podlaha

Korek je rovněž přírodní materiál – vyrábí se z korkového dubu. Korkovou podlahu je rovněž možné pořídit jak v masivní, tak i v plovoucí verzi. Korek je lehký, nenasákavý, pevný a odolný materiál, dobře izoluje tepelně i akusticky.

Vinyl, PVC, laminát, plovoucí podlahy

Z vinylu, PVC a laminátu se dají vyrábět vzhledově i cenově velmi zajímavé podlahové krytiny, které dokáží dobře napodobit i dřevo. Jsou známé pod pojmem plovoucí podlahy. Syntetické podlahy se staly oblíbené pro nízkou cenu, avšak bohužel u nich převažují spíše negativní vlastnosti, kterými jsou nízká odolnost proti kolísání teploty a vlhkosti, malá odolnost proti zatečení tekutiny do spár a menší odolnost proti kročejovému hluku. Navíc jsou syntetické plovoucí podlahy málo odolné proti bodovému zatížení.

Koberec

Koberce je možné pořídit jak z umělého materiálu, tak z přírodního. Přírodní koberce jsou ovšem podstatně dražší a proto také vzácnější a méně používané. Údržba koberců je ze všech krytin zřejmě nejobtížnější – nelze jej jednoduše vytřít tak jako jiné podlahy. Zvláště v případě znečištění koberce máme o problém postaráno.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5174 (magazinolomouc.cz#49)


Přidat komentář