Svatební fotograf Olomouc

Zkušený fotograf dokáže divy a dokonale zachytit ten správný okamžik, což je při svatebním dni vele-důležité. Ale i začínající fotograf může ukázat své přednosti a dokonalou práci. Výběr tak nemusí být vždy snadný.

Svatba je dnem, na který se snoubenci, zejména pak nevěsty připravují několik měsíců, někdy i pár let. Aby vše bylo naprosto dokonalé, je potřeba vše včas zajistit a rozmyslet. Kdo je připraven, nemůže být překvapen a ani zklamán. Například výběr svatebního fotografa je někdy složitý a na poslední chvíli dost nemožný. Jsou i tací svatební fotografové, kteří mají již dva roky dopředu rezervované všechny termíny. Jsou to samozřejmě žádaní fotografové, jež produkují skvělou práci a ve svém oboru jsou jedničky. A lidé za tuto práci rádi zaplatí.

Proč vybírat svatebního fotografa

Možná se to zdá podivné, ale je skutečně nutné vybírat pravého svatebního fotografa, tedy odborníka, který se focení svateb věnuje již nějakou dobu. Ne každý fotograf se na svatby specializuje a tak nemusí mít tolik nápadů a skupení stovky lidí pro něj nemusí být zrovna snadné, s důsledným efektem chabým. Proto, pokud máte zájem o skutečně dobré fotky ze svatby, které poslouží pro poctivé uchování vzpomínek, pak je nutné zaměřit se pouze na fotografy, jež svatby fotí.

Fotograf z okolí

Je nejspíš jisté, že lidé budou vybírat svatebního fotografa ze svého okolí. Je to plus nejen pro dopravu a jistotu, že se tak fotograf včas dostaví, ale především to, že okolí sám zná, nebo by měl a dokáže najít vhodná místa pro dokonalé fotky. Ne každý snoubenec si ví rady a má přesnou představu, jaké fotografie chce. Přece jen je to obvykle první svatba pro téměř každého z nás, takže neví, co přesně má očekávat.

Cena fotografa

Když už si vhodného fotografa vybíráte, pamatujte, že vás bude stát nějaké peníze. A to nemalé. Skutečně dobrý fotograf má zájemce a ti jsou schopni zaplatit i velké částky za to, aby jim své služby poskytl. Na to je nutné myslet a s tím také pracovat. Bohužel ne všichni si uvádí do ceníkových služeb kompletní služby, proto je dobré se na to zeptat. Pokud totiž budete vybírat podle ceny a zvolíte nižší cenu, dle udání ceníkových cen, pak můžete být v konečném důsledku dost překvapeni, protože fotograf si zadá** cenu za služby**, poté za vyvolání fotografií, úpravu a další možnosti, nakonec původně levnější varianta bude tou dražší. Takže nejen cenu je potřeba při výběru správného fotografa zohlednit.

Mít představu o focení

Vždy a každému se pracuje mnohem lépe, pokud má přesně zadané propozice. Za takových okolností je schopen fotograf vytvořit skutečně dokonalá díla, která mohou snadno předčit očekávání. Jenže pokud nejsou zadané parametry a klient pouze vyžaduje klasické služby fotografa, může se setkat s nepříjemným zjištěním, a ze služeb fotografa být zklamán. Není proto lepší cesty, než se prezentaci fotek věnovat nějaký čas a rozmyslet si, co má být zahrnuto ve svatebních fotkách. Podívejte se na snímky toho fotografa, kterého jste si vybrali a podle toho ucelujte svoji nabídku. Vidíte, co umí, co dokáže sehnat a zajistit a domluvte se s ním. Řekněte mu přesnou představu, co vyžadujete a věřte tomu, že je schopen vám to zajistit, pakliže bude žádost reálná, samozřejmě. Čím více si zadáte požadavků, tím snáze ulehčíte fotografovi práci, aby tak mohl i on vám splnit tužby a přání uveřejněné na fotografiích.

Jak ušetřit za fotografa

Není rozhodně rozumné na fotografovi nějak zvlášť šetřit. Ale pokud už ano, tak na čase, ne rozhodně na kvalitě. Často si lidé objednávají fotografa domů, kde se připravují, ale ne vždy je okolí dokonalé a někdy i skvěle vytvořená fotka může působit kýčovitě, pokud je například nevěsta poněkud infantilní a připravuje se v dětském pokoji, kde jsou zežloutlé plakáty chlapeckých skupin a hromady plyšáků. Ne vždy vidíme svůj domácí nepořádek a nechat fotografa, ještě ho zaplatit, aby toto vše zaznamenal, není možná rozumné. Dá se tedy oželit fotografování přípravy, obzvlášť pokud probíhají v podobných prostorách a na tomto čase ušetřit. Ale záleží na každém.

Začínající fotograf

Dost spekulativní může být výběr začínajících fotografů, protože mohou být šikovní, mít i nápady a moderní pojetí, a k tomu i nízkou cenu. Bohužel pokud lidé hledají na základě zkušeností, u takových mladých fotografů moc nepochodí. Ti musí získat praxi a jak jinak, než právě prací. Doporučení tedy pro začínající svatební fotografy je jednoduché – získat hodně praxe a třeba i nafotit někomu svatbu, udělat si propagační snímky a to zdarma, případně za symbolický poplatek. Možná je vhodné i zajít za zkušeným fotografem a od něj se vše potřebné naučit. Může to být dosti přínosné. Pro obě strany. Začínající fotograf tak nemusí být bezpodmínečně zklamáním, ale je potřeba se předem informovat a jeho dosavadní práci vidět.

Fotograf by vás měl poznat

Důležitým momentem je také to, jak dobře vás fotograf zná. Pokud se přece jen nějakou dobu znáte, a to nemusíte být nejlepšími přáteli, ale měl by o vás něco vědět a umět to zachytit i na fotografiích. Velice dobří fotografové jsou právě schopni probudit vzpomínku živě na zachyceném snímku. Jakmile tak nějak znají novomanžele, je pro ně mnohem snazší práce. Proto mu vyprávějte, jaké máte požadavky a přání, co si přejete do fotografií zahrnout a také z jakého důvodu aj. Něco o vás snímky musí vypovídat, musí mít svůj příběh, aby byly naprosto jedinečné a dokonalé.

Co služby mohou a musí zahrnovat?

Fotografové mají většinou vlastní rozsáhlou internetovou prezentaci, ve které je zahrnuto vše, co s prací souvisí. Nejen vyhotovení fotografií, ale i třeba vyvolání snímků, retuše a jiné služby a prací fotek spojené. Obvykle je platícímu zákazníkovi předáno celé album na DVD případně CD nosiči, kde jsou všechny snímky k dispozici. Lidé si totiž často myslí, že jakmile je fotograf placen, cena odpovídá pouze za pořízení snímků, případně dopravu. Jenže nutné je připočítat práci, která znamená následné upravování snímků, jejich retuše, a také vybírání takových, které jsou použitelné a vymazávání nepoužitelných. Většinou také fotograf dělá tu práci, že vytvoří celé prezenční video ve formě fotek, někdy v kombinaci s krátkými videi. Co služby fotografa zahrnovat musí je dáno tím, jak se s klientem dohodne. Cena by samozřejmě měla být stanovená, aby následně obě strany nebyly zklamány a nepříjemně překvapeny nejen cenou, ale třeba i službami. V takovém případě budou všichni spokojeni, neuškodí, když naopak fotograf udělá pro platícího zákazníka ještě něco navíc.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5187 (magazinolomouc.cz#97)


Přidat komentář