Měření zraku Olomouc

Zdá se vám, že špatně vidíte a zhoršuje se vám zrak? Nechce se vám však objednávat k očnímu lékaři? Pak zkuste navštívit oční optiku a nechat si změřit zrak tam. Optometrista vám jej změří na moderních přístrojích stejně kvalitně jako lékař.

Oči jsou naším pokladem

Opravdu. Již jste si vyzkoušeli, jaké to je nevidět? Žít v naprosté tmě? Ten, kdo to vyzkoušel, zjistil, že zrak je opravdový poklad, jehož ztráta by znamenalo mnoho potíží a především kompletní změnu života a životního stylu. Chránit zrak si každý musí již od raného dětství. Proto již malé děti chodí na kontrolu ostrosti zraku a vyloučení očních nemocí. S věkem však problému s viděním může začít přibývat. Z části za to může současný životní styl. Stálé pobývání u televize, počítače, málo spánku, moderní čtečky, špatný životní styl i režim. To vše vede jednoznačně ke zhoršení zraku. A tak od 40 let má téměř každý druhý člověk brýle na čtení. Oči slábnou a časem se zhoršují po všech stránkách. Chcete-li si ostrý zrak uchovat do vysokého věku, pak je nutné o něho pečovat. Správné je každé dva roky nechat si změřit zrak u optometristy.

Kdo je optometrista?

Optometrista umí pracovat na** moderních měřících přístrojích**, které velmi citlivě a přesně dokáží změřit kvalitu zraku a následně vybrat vhodné korekční pomůcky. Optometristu můžeme zařadit mezi očního lékaře a optika. Po změření doporučí klientovi vhodnou korekční pomůcku a v případě zjištění jiné vady zraku a očí, odešle klienta na další odborná vyšetření k očnímu lékaři. Optometristu najdete v očních optikách, kde se věnuje klientům, kteří nemají lékařské doporučení na brýle, nebo kteří potřebují přesnější změření zraku.

Jak se měří zrak?

Celé vyšetření zraku u optometristy trvá necelou hodinu. Někdy stačí i půl hodiny. Začíná se zjištěním povolání, koníčků a zdravotního stavu klienta. Máte-li již brýle, pak je nutné je také proměřit. Následně optometrista začne s měřením zraku klienta. Začíná se na automatickém refraktometru, pokračuje se kontrolou zraku mikroskopem, který ukáže stav předního segmentu očí, a nakonec se pomocí sklíčkování zjišťují dioptrie. Všechny informace pak vedou ke správnému určení korekční pomůcky.

Co optometrista změří?

Výsledkem všech měření je zjištění potřebných dioptrií. A to na vidění na dálku i na blízko. Pak jsou tu i další oční vady, které je nutné korigovat brýlemi. Jde o vady, které nelze vyléčit jiným způsobem. Brýle je však minimalizují. Víte, o jaké vady se jedná?

Krátkozrakost

Vyskytuje se až u 30 % lidí. Člověk, který trpí touto vadou, vidí vzdálené předměty rozmazaně a neostře. Velmi typické pro tuto vadu, je mhouření očí při pohledu do dálky. Postižení lidé také trpí migrénami, únavou i bolestí očí. Děti, které jsou krátkozraké, často píší v předklonu až k sešitu. Říká se, že píší nosem. Pokud to dítě dělá, mělo by se nechat vyšetřit u optometristy, který buď doporučí vhodnou korekci, nebo vás odešle k očnímu lékaři.

Dalekozrakost

Objevuje se až u 20 % lidí. Lidé trpící dalekozrakostí vidí špatně do délky i nablízko. Pokud nepoužívají brýle, pak je provází bolesti hlavy, jsou stále unavení, oči je často bolí, u počítače nebo televize jim slzí. Dalekozrakost způsobuje problémy řidičům při řízení za snížené viditelnosti, večer a za šera.

Astigmatismus

Postihuje velké procento lidí. A to až 65 %. Tato vada vzniká špatným zakřivením rohovky. Lidem se pletou stejné znaky, podobná čísla i písmena. Někdy vidí stínovitě. I tuto vady provází bolest hlavy a únava.

Vetchozrakost

Stává se problémem lidí středního věku. Oko ztrácí schopnost zaostřit na blízké předměty. V počátečním stadiu se vetchozrakost se projevuje únavou očí, bolestmi hlavy při práci na blízko a takzvanýma krátkýma rukama při čtení. Všechny problémy vyřeší správná korekční pomůcka.

Jakou korekční pomůcku zvolit?

Jako korekční pomůcka oční vady se nabízejí brýle a kontaktní čočky. Každé má své pro a proti. Navíc existují oba typy v mnoha provedeních. Nejlépe je zvolit si korekční pomůcku podle doporučení optometristy a následně konzultovat s optikem. Často je však vhodné při volbě kontaktních čoček pořídit si i brýle.

Dioptrické brýle

Není třeba se jich dnes bát. Brýle jsou moderní doplněk osobnosti. Najdete je v jednoduchém provedení, ale i ve velmi nápadném, které vyšlo z rukou módních návrhářů. Výběr dioptrických brýlí se dělí na dvě části. Je třeba vybrat vhodnou obrubu a pak správná skla. Někdy je důležité přihlédnout i ke zvláštnostem, které musí brýle splňovat s ohledem na povolání a záliby jejich nositele.

Výběr brýlových obrub

Brýle by měly doplnit vaši osobu, měly by ji pozvednout, měly by být módním doplňkem, měly by s vámi ladit. Tomu se musí podřídit výběr brýlové obruby. Základem bývá volba správné barvy. Ta se často vybírá nejen podle té vaší oblíbené, ale i podle** barvové typologie osobnosti**. Také by barva obruby neměla být o mnoho tmavší než barva vlasů. Pak je důležitý tvar obruby. Zde se upřednostňuje výběr podle tvaru obličeje. V zásadě platí, že je nutné hlídat si linii obočí. Obočí by mělo kopírovat obrubu. Obruby musí také dobře sedět. Nesmí sklouzávat, tlačit, ani být jakoby připláclé k očím. Důležité je, aby tvar obruby obličej doplňoval, ne aby ho kopíroval. To by vypadalo nepřirozeně.

Výběr skel brýlí

Skla se vybírají podle dioptrií i podle oční vady. Pokud je očních vad více, pak je vhodné zvolit moderní bifokální nebo multifokální čočky. Ty umožňují korigovat více vad naráz. Tato varianta skel poskytuje nositeli maximální pohodlí, které lze ještě zvýšit rozličnou úpravou skel.Jde o antireflexní úpravu proti odleskům, úpravu proti mlžení, úpravu proti poškrábání, úpravu, která zabarví brýle při slunečním svitu. Výběr skel není jednoduchý. Proto je vhodné nechat si doporučit skla optikem.

Speciální brýle

Jde o brýle, které jsou uzpůsobeny do různých podmínek, jako jsou nebezpečné pracovní podmínky nebo sportovní zaměření. Tyto brýle jsou uzpůsobeny pro své nositele. Pracovní zcela kryjí oči a zároveň je chrání například proti vysokému žáru. Sportovní jsou uzpůsobeny pro potápění, pro horolezce, nebo speology.

Kontaktní čočky

Jejich výhodou je, že umí korigovat téměř všechny oční vady. Navíc nijak nebrání snad žádné lidské činnosti. Bohužel nejsou však vhodné pro každého. Nemůžete si je ani jen tak koupit. Musí vám je vybrat kontaktolog, nebo optometrista. Při první návštěvě vám podrobně vyšetří a změří zrak a také zakřivení oka. Následně vám doporučí správný typ kontaktních čoček. Pak je nutné naučit se je nasadit a vyjmout, a také ošetřovat.

Služby oční optiky

Oční optika dnes není jen prodejnou brýlí, ale místem, kde pečují odborně o zrak a o korekční pomůcky. Jsou zde pro vás a snaží se vám nejen nabídnout brýle jako pomůcku vaší korekční vady, ale i jako módní doplněk vaší osobnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5197 (magazinolomouc.cz#68)


Přidat komentář